Štědrovečermí troubení z věže kostela 2020

Tradice vánočního troubení z věže v Lysé n.Lab se letos poruší

 

Na  Štědrý den roku 2020 troubení z věže bohužel nebude – z důvodu koronavirového omezení.  Muzikanti se omlouvají, ale mají před epidemiologickou situací respekt.

Ale připomeňme si historii odkdy, kdo a proč troubí … a kdo to platí.

Když byla na jednom z vánočních koncertů Hasičské dechovky  jako host Růžena Merunková, vzpomínala, jak  za jejího dětství  zněly na Štědrý den z věže kostela koledy . Pan učitel Žíla mi  potvrdil, že se po roce 1945  z kostela na vánoce troubilo a celé to organizoval  kapelník pan Korel. Dokonce si vzpomněl, jak tatínek vyzýval celou rodinu, aby si šli před krám poslechnout, jak krásně koledy zní.  Tak to bylo hned po válce ….a někdy po  Vítězném únoru  1948 koledy skončily..

Asi v  roce 1972 ( nebo 1973 ?)  se začalo troubit z věže na vánoce znova. Prvotně byla akce v podstatě neorganizovaná a spontánní několika hudebníků z Hasičské dechové hudby. Nejsem si jistý, kdo byli první trubači, kteří se vyšplhali do spleti trámoví na věži, ale mám fotografii z následujícího roku od pana Jaromíra Kalmuse a to se asi nebude moc lišit.  Na fotografii jsou : Jirka Češka, Petr Nádvorník, Vašek Hrouda, Vláďa Sotona, Honza Hůja, Jarda Nedoma, Pepík Holan. V této sestavě mi chybí jeden z muzikantů, kterého si pamatuji z té první akce, trombonista Karel Červenka

Tenkrát se hráli většinou nějaké fanfáry a intrády – možná jedna, dvě koledy – noty na tento druh hudby  v minulém režimu nebyly dostupné.

Toto zpestření vánoc se  setkalo mezi lidmi s příznivým ohlasem, dokonce  někdo říkal, že zaslechl troubení až u Ostré ( protože zrovna tím směrem vál vítr). Akce se nikde nehlásila – věděl o ní pan farář a hlavně správce kostelních hodin, který nám odmykal. Jinak to byl počin skoro partyzánský s tím, že asi někteří zodpovědní dělali jakoby nevěděli.                                                                                                       Jediná výjimka ve vztahu k organizovanosti ( ale i k tolerování příslušnými orgány)  byla při druhém nebo třetím troubení, kdy se akce  ujal   Klub mladých s tím , že  zajistí  organizaci, propagaci a pod . To bylo příjemné, přišlo víc lidí, ale  na trubače po skončení čekali pod věží příslušníci Statní bezpečnosti a Klub mladých  z toho měl tenkrát pořádný politický průšvih a troubení bylo zakázáno.

Pak byla vynucená přestávka. Po roce 1989 začalo troubení znova , ale stále  v původním duchu, tedy neorganizovaně a spontánně ( a samozřejmě zadarmo) Tak je tomu i dodnes. Muzikanti si většinou po vánočním koncertu řeknou  …a jdou. Není v tom žádná agentura ani spolek, instituce, organizace, strana nebo kulturní komise. V současné době většinou organizuje hudebníky na Štědrý den Pavel Kostroun. Pro zajímavost – existuje jeden muzikant, který se zúčastnil všech těchto vánočních vystoupení na věži od toho prvního troubení  – trombonista Honza Hůja.

Po fyzické stránce je to pro účinkující trochu náročné, zvlášť s přibývajícím věkem. Před půl pátou se vyšplhají po trochu fórovém dřevěném schodišti do prostoru zvonu (dříve se tam ještě montovala žárovka) a odtamtud z některého z oken zahrají v 16,30 svůj program. Proč v 16,30?  To je čas, kdy už se setmí a tak se atmosféra  stává vánočnější, ale na druhou stranu každý pospíchá na Štědrovečerní večeři, tak se to nesmí moc zdržovat. Navíc se spěchá,aby nezačal zvonit zvon . Když je zima a vítr –  jsou problémy, že nástroje zamrzají ( i přes intenzivní mazání). Když nejsou vhodné povětrnostní podmínky, je zvuk dole špatně slyšet. Proto se většinou opakuje produkce pod věží.

Od jistého roku, muzikanti přidávají i jedno vystoupení na zámku, pro seniory. Takže se musí dostavit o něco dřív a manželkám moc nepomůžou s odpoledními štědrovečerními přípravami.

Ale sejdou se – už  kvůli tradici a pak proto, že to je pro lidi z tohoto města příjemné a dotváří to atmosféru vánoc v Lysé n.L.

Pro úplnost sestava z loňského roku : Vojta Jasenovec, Petr Nádvorník , Láďa Kavka, Libor Kavka, Jarda Novák, Luboš Juklíček, Honza Czech, David Czech, Honza Hůja, Martin Hora, Eliška Pivońková, Matěj Hejzlar, Jarda Hora, Jakub Semera,

 

Letos prvně od roku 1989 bude tradice porušena, ale na příští rok už se všichni těší.

 

Na první přiložené fotografii jsou účastníci  jednoho z prvních troubení z věže . Vpředu Jirka Češka, Petr Nádvorník a Vláďa Sotona. V druhé řadě Vašek Hrouda, Honza Hůja, Pepík Holan  a Jarda Nedoma.

Na druhém snímku je momentka z roku 2016 v Domově seniorů Na zámku. Muzikantů je zřetelně víc

1972 Sestava na věži

2016 V domově seniorů